– Na dzień dzisiejszy do naszej sieci dystrybucyjnej przyłączają się głównie tacy odbiorcy, których fabryki, osiedla mieszkaniowe, czy inne obiekty znajdują się w pobliżu naszych sieci przesyłowych. Innym czynnikiem zachęcającym do współpracy z PKP Energetyką jest szybkość tworzenia przyłącza – powiedział prezes PKP Energetyka Tadeusz Skobel na spotkaniu dotyczącym bieżącej działalności spółki.
– Trzeba zwrócić uwagę na usytuowanie naszej sieci dystrybucyjnej. To różni nas od innych graczy na rynku, że nasza sieć jest rozlokowana w całym kraju, wzdłuż linii kolejowych. To oznacza, że często jesteśmy obecni w regionach przemysłowych i to jest dużą przewagą konkurencyjną PKP Energetyka – dodał prezes spółki, która już w najbliższych dniach może zostać sprywatyzowana.
Rozwój działalności dystrybucyjnej, ograniczenie obrotowej
Jak będzie wyglądać przyszła struktura przychodów PKP Energetyka w najbliższych miesiącach i latach?
– Jeśli chodzi o całą działalność obrotową, to myślę, że przychody będą mniejsze w latach przyszłych, ponieważ obecny wynik na poziomie 12 terawatogodzin, to raczej dowód na to, że potrafimy odnaleźć się na rynku, natomiast nie jest to optymalny wolumen na tę spółkę. Myślimy że pożądaną liczbą będzie 8-9 terawatogodzin. Stałym źródłem przychodu będą kwoty wynikające z wieloletniej umowy z PKP PLK, naszym stałym klientem. Będziemy natomiast rozwijać dział firmy zajmujący się dystrybucją gazu. Ona musi się rozwijać ze względu na regulacje, czy presję z Unii. Trudno jednak ocenić jaka będzie dynamika rozwoju tego sektora rynku – ocenił Wojciech Szwankowski, dyrektor handlowy PKP Energetyka.
Przyczyny konieczności ograniczenia działalności obrotowej wytłumaczyła zgromadzonym na spotkaniu dziennikarzom Marta Towpik, odpowiedzialna w PKP Energetyka za finanse.
– To że mamy tak duże obroty w działalności obrotowej i że planujemy je ograniczyć, jest związane z rachunkiem ekonomicznym. Obecnie mamy zaplanowane wydatki inwestycyjne na bardzo wysokim poziomie. To się wiąże z rozwojem działalności dystrybucyjnej. Nie możemy więc sobie pozwolić na to, aby tak wysokie obroty zamrażały nam kapitał pracujący, więc musimy tą działalność ograniczyć do takiego poziomu, który pozwoli nam mieć taką ilość środków, która zabezpieczy nam działalność inwestycyjną. Musimy równoważyć potrzeby różnych działalności – powiedziała Marta Towpik.
Tadeusz Skobel: URE powinno premiować niezawodność dostaw
Prezes Tadeusz Skobel odniósł się natomiast do części dystrybucyjnej, w tym roli Urzędu Regulacji Energetyki.
– Prowadząc rozważania na temat rynku energetycznego należy wziąć pod uwagę rolę URE. Urząd uważa obecnie, że niezawodność dostaw energii elektrycznej jest czynnikiem bardzo istotnym. I słusznie, ponieważ dla odbiorcy energii najważniejsze jest, czy prąd obecny jest w gniazdku. PKP Energetyka jest tu wysoko we wskaźnikach, nawet jeśli weźmiemy wskaźniki zachodnioeuropejskie – powiedział prezes PKP Energetyka.
– Kiedy spojrzymy na miliard złotych wydanych na modernizacje zasilania, konieczną do wprowadzenia na tory nowego taboru PKP Intercity, to ta nasza infrastruktura przesyłowo-rozdzielcza jest znacząco bardziej niezawodna niż to było do tej pory. Na pytanie, czy w związku z tym my się czegoś obawiamy, odpowiadam, że nie, ponieważ wskaźniki które mamy, modernizacje które przeprowadziliśmy, oraz pewność dostaw, powinny tę spółkę promować. Jeśli prezes URE będzie premiował dostawców energii za niezawodność, co wydaje się krokiem właściwym, to my jesteśmy w tej grupie, która z pewnością zyska – dodał Tadeusz Skobel.
Prawdopodobnie w najbliższych dniach PKP Energetyka zostanie sprzedane Funduszowi Inwestycyjnemu CVC. Więcej na ten temat czytaj TUTAJ.
O zagrożeniach i korzyściach płynących z przejęcia PKP Energetyka przez Fundusz CVC piszemy na portalu MONITOR

Zapraszamy na V Kongres Kolejowy, który odbędzie się 28 października 2015 roku w Katowicach. W tym roku wśród poruszanych tematów znajdzie się między innymi analiza polskiego rynku kolejowego oraz kwestia przygotowania inwestycji w infrastrukturze kolejowej.
Więcej informacji o Kongresie znajdziesz TUTAJ.
